איך להשקיע בשוק הנדלן האמריקאי?


ברקלי: חזרו להשקיע בנדל"ן בארה"ב


את האבחנה לגבי ההשקעה בשוק הנדלן האמריקאי שהיא אינה האם להשקיע, אלא כיצד, אמר ג'ף ברקלי, המכהן כמנהל שותף בבנק ההשקעות גולדמן סאקס. את דבריו אלו נשא ברקלי בפברואר 2013, בכנס העוסק בהשקעות נדל"ן בינלאומיות מטעם חברת DLA Piper, שהתקיים במלון דן שבתל אביב.


בנאומו האריך ברקלי אודות מצב הכלכלה בארה"ב שהחל להתייצב, ועל הירידה המשמעותית ברמת האבטלה. התייצבות המצב הכלכלי, השפיע ישירות על תחום הנדל"ן שהחל גם הוא להתייצב, עד למצב שבו ההשקעה בשוק האמריקאי חזרה להיות רווחית.


במסגרת הכינוס, נערך פאנל בנושא אפשרויות השקעה בנדל"ן, שבו נטלו חלק נציגים רבים מחברות השקעה ישראליות מרחבי הארץ. בין המשתתפים ניתן היה לראות את הושע גרינפלד שהיו איש תחום השקעות נדל"ן בינלאומי בכלל, ואייל לב ארי שהינו מנכ"ל אביב ארלון. במהלך הפאנל ברקלי ערך סקירה כללית על שווקי הנדל"ן השונים בארה"ב: הדיור, המשרדים והנדל"ן המסחרי.


כחלק מהסקירה הוא דבר בעיקר על השווקים הראשיים- סן פרנסיסקו, לוס אנג'לס וושינגטון ועוד. יחד עם זאת, הוא הבהיר כי בשווקים המשניים אפשר למצוא הזדמנויות נדל"ן טובות יותר.

 

לב ארי: לנהוג בזהירות


על ההשקעה בשוק הנדל"ן בארה"ב דבר גם אייל לב ארי, מנכ"ל אביב ארלון. לדבריו, אמנם נראים סימני התאוששות וצמיחה בתחום הנדל"ן בארה"ב, וככל הנראה, זו גם תהיה המגמה בשנים הבאות, אולם זו תהיה צמיחה איטית והדרגתית. בדבריו, הדגיש לב ארי כי יש להיות זהיר כיום בכל הנוגע לעסקי נדל"ן בארה"ב, היות וישנם נכסים רבים שאינם טובים בשוק הנדל"ן הקמעוני ובשווקים המשניים.


לב ארי הדגיש כי לבוא כיום לארה"ב ולהתחיל להשקיע בפנים זה מסוכן מאד. הוא תולה זאת בעובדת היותו של השוק האמריקאי רחב בממדים עצומים, וכי אי אפשר להבין בכל התחומים. בנאומו, הציע לב ארי, לבחור בתחום אחד ובו להתמחות ולהתמקד. כמו כן, בכדי להימנע מסיכונים מיותרים, הוא מעמיד בפני המשקיע שני ברירות: להתחבר למשהו מבפנים או להפוך לאמריקאי בעצמו.

 

גרינפלד: השקעה במרכזים אורבניים


יהושע גרינפלד שהינו איש תחום השקעות נדל"ן בינלאומי בכלל, טוען כי כלל מחזיקה כיום בפורטפוליו בנכסי נדל"ן המוערכים בשווי של 35 מיליארד דולר. חלק מרכזי וחשוב מתוך נכסי הנדל"ן של החברה הינו בארה"ב. גרינפלד, בדומה ללב ארי, מתאר את השוק בארה"ב כ: "שוק ענק, עם המון תתי שווקים".


מסיבה זו, הוא טוען שבחברה הם מתמקדים בהשקעות במרכזים אורבניים יותר מאשר בפרוורים, בכדי להרגיש בטוחים יותר. כך למשל, הוא מתאר כי כעת הם מחפשים בחברה אחר רכישת מרכז קניות בפריים לוקיישן של לוס אנג'לס.

 

ברקלי: שפץ והשכר!


ברקלי התייחס לאפיק השקעה נוסף העולה בעקבות המיתון שחווה שוק הנדל"ן ה אמריקאי, והוא: חידוש ושיפוץ נכסים. ברקלי יוצא מנקודת ההנחה הפשוטה שהמאגר של הנכסים המודרניים כיום אינו גדול, בגלל שלא הייתה בנייה.


מסיבה זו, כאשר ישופצו בניינים ישנים בהשקעה מסוימת, יהיה ניתן לגבות שם סך שכירות כפול מהיום. במספרים זה נראה כך, לדוגמא: דירה שנרכשה כשבמצבה ניתן היה לגבות על השכירות 500 דולר, לאחר השקעה תהפוך לדירה שיהיה ניתן לדרוש עבור השכירות שלה 1,000 דולר לחודש.

 

חזרה

צרו איתנו קשר